Email Server

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 

 

نصب و راه‌اندازی ایمیل سرور

 

 ایمیل سرورها نیز همانند سایر سرویس‌ها نیاز به تحلیل و بررسی و تنظیمات بسیار مهم، قبل و بعد از نصب دارد که با انجام دقیق آن‌ها می‌توان از یک سرویس خوب در شبکه بهره برد. ارائه راهکار برای مجموعه‌های بزرگ که دارای کاربران زیادی هستند همانند راهکارهای High Availability جهت اطمینان خاطر داشتن از اینکه سرویس ارسال و دریافت ایمیل همیشه آنلاین خواهد بود، راهکارهای Fault Tolerance جهت اطمینان از صحت دیتابیس‌ها، راهکارهای جلوگیری از دریافت اسپم و همچنین جلوگیری از اسپم شدن نامه‌های ارسالی، راهکارهای اطمینان از عدم دریافت ویروس از طریق نامه‌های ورودی جزء مواردی است که گروه ایده پردازان شبکه گستر آریا  در تمامی پروژه‌های خود به آن‌ها توجه ویژه‌ای نموده و خود را نسبت به آن مسئول می‌داند. مدیریت تهیه فایل پشتیبان از دیتابیس‌های ایمیل سرور و نگهداری آن‌ها در مکان مطمئن نیز جزو موارد مهم مربوط به راه‌اندازی این سرویس می‌باشد که کارشناسان گروه ایده پردازان شبکه گستر آریا  همواره در این حوزه اقدامات لازم را انجام داده‌اند. هنگامی‌که شما یک میل سرور داخلی راه‌اندازی می‌کنید، برای ارتباط بین کارمندان و ثبت برخی نامه‌ها و فایل‌ها نیاز به ارسال به اینترنت و مجدداً دریافت توسط شخص دیگر نیست و از این طریق حجم مصرفی اینترنت بسیار بهینه‌تر مصرف‌شده و سرعت ارسال و دریافت ایمیل‌های درون‌سازمانی نیز بسیار بالا می‌رود. می‌توان قرار ملاقات را در ایمیل سرور وارد کرد تا در مواقع لزوم به شما هشدار دهد. همچنین وقتی نیاز به رساندن پیغامی مهم درزمینهٔ کاری به افراد متفاوت باشد، به‌راحتی می‌توان آن را از طریق ایمیل ارسال کرده و شخص گیرنده نیز موظف به انجام آن خواهد بود و دیگر امکان انکار اینکه فلان پیغام را ندیده یا به وی نرسیده است، وجود نخواهد داشت.

 

 

 

 

 

خدمات ایده پردازان شبکه گستر آریا

امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات، شرکت‌ها و سازمان‌ها رفته‌رفته از روش‌های سنتی به سمت خدمات الکترونیک حرکت می‌کنند. برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه، دیگر نامه‌نگاری‌های داخل شبکه و حتی خارج شبکه عمدتاً به‌صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد. در این حوضه یکی از مهم‌ترین سرویس‌های ارائه‌شده، ایمیل سرور است که بسیاری از مشکلات را از دوش مدیران و کارکنان سازمان برداشته و نظم و ترتیب خاصی به فرایندها و چرخه انجام عملیات‌های سازمانی خواهد بخشید.

 

 

میل سرور چیست ؟

 نرم‌افزاری می‌باشد که همانند یک شبکه کامپیوتری عمل نموده و کار اصلی آن تبادل نامه‌های الکترونیکی می‌باشد. درواقع  Mail  سرور دارای امکانات و سرویس‌های خاصی است که برای ارسال میل از یک سرور به سایت‌ها و ایمیل‌های دیگران مورداستفاده قرار می‌گیرد. با کلیک کردن یک دکمه ماوس شما می‌توانید یک ایمیل را از یک نقطه جهان به نقطه‌ای دیگر در چند ثانیه ارسال نمایید. بسیاری از ما از این فرایند ارسال داده استفاده می‌نماییم، اما تابه‌حال از خود پرسیده‌ایم که این ارسال ایمیل چگونه صورت می‌گیرد؟ پاسخ به این پرسش حول محوری به نام سرور میل می‌چرخد. سرور پست الکترونیکی مثل یک پستچی در یک محله عمل می‌کند و عملکرد آن بدین‌صورت است که هر ایمیل پس از ارسال از مجموعه‌های سرویس‌دهنده پست الکترونیک که در آن آدرس گیرنده برای ایمیل مشخص می‌گردد، عبور نموده و به سرور مقصد می‌رسد. این فرایند درست همانند ردوبدل شدن داده در اینترنت می‌باشد. هر ایمیل به چندین بسته اطلاعاتی تقسیم می‌شود که همه آن‌ها روی یک کامپیوتر مرکزی ( ایمیل سرور ) که سرویس ایمیل را میزبانی می‌کند قرار می‌گیرند. وقتی فرستنده بر روی کلید Send کلیک نماید، بسته‌های اطلاعاتی از طریق اینترنت به سروری که سرویس ایمیل گیرنده را پشتیبانی می‌کند ارسال می‌شود، در این زمان سرور گیرنده به دنبال آدرس ایمیل فرد گیرنده می‌گردد و به‌محض یافتن آن، ایمیل را در پوشه inbox  آن منتشر می‌سازد، بدین ترتیب شخص گیرنده ایمیل را همان‌گونه که فرستنده ارسال نموده است، مشاهده می‌نماید. از محبوب‌ترین سرور ایمیل‌های رایگان می‌توان به Yahoo ,Gmail و Hotmail  اشاره نمود.

 

 

 

برخی از مهم‌ترین میل سرورها

Microsoft Exchange
Kerio Connect Mail Server
Mdaemon
Smarter Mail Server

 

 

مزایای استفاده از ایمیل سرور

*صرفه‌جویی در هزینه: کاهش هزینه ناشی از خرید کاغذ، بایگانی و جست‌وجو

*صرفه‌جویی در زمان: نامه‌های الکترونیک به‌صورت آنی به مخاطب شما خواهد رسید و زمان کارکنان سازمان جهت جابجایی نامه‌ها بیهوده تلف نخواهد شد.

*گروه‌بندی کارکنان و اعمال مدیریت بر روی ارسال و دریافت آن‌ها

*اعمال فیلترینگ جهت ارسال و دریافت ایمیل

*امکان ارسال نمونه نامه به مدیر هر فرد یا بخش بدون اطلاع آن‌ها جهت کنترل ارسال و دریافت

*امکان استفاده آفلاین در صورت قطع بودن اینترنت و برقراری ارتباط داخلی بین کارکنان

*اعمال محدودیت حجمی یا تعدادی جهت ارسال ایمیل

*امکان دریافت فکس بر روی ایمیل: شما می‌توانید فکس خود را به شبکه متصل کرده و تمامی فکس‌ها را به‌صورت خودکار بر روی ایمیل خود مشاهده کنید.

*تهیه بایگانی و آرشیو از ایمیل‌های موجود به‌صورت خودکار

*ثبت زمان و تاریخ ارسال، دریافت، مشاهده و پاسخ هر ایمیل در سیستم

*امکان ایجاد پوشه برای اشتراک‌گذاری فایل بر روی بستر ایمیل سرور

*هماهنگی با کاربر ویندوزی و اکتیو در صورت استفاده از Exchange Server

*برنامه‌ریزی و رزرو ملاقات ها و جلسات

*امکان استفاده از موبایل جهت کنترل ایمیل‌ها

 

 

 

 

Exchange Server

 Exchange Server  یکی از سری محصولات محبوب و معروف از سرورهای مایکروسافت می باشد که در شبکه‌های بزرگ استفاده می‌شود. کاربرد اصلی این محصول در اصل استفاده به‌عنوان یک ایمیل سرور یا همان پست الکترونیک می باشد، سرویس پست الکترونیک یا سرویس‌دهنده ایمیل درواقع یک نرم‌افزار کاربردی می باشد که ایمیل‌ها را از سرویس‌گیرنده‌های ایمیل ( Client) و یا سرورهای پست الکترونیک (Mail Server)  دیگر دریافت کرده و بعد آن‌ها را به دست گیرندگان می‌رساند. به‌عنوان‌مثال وقتی شما به وب‌سایت یاهو وارد میشوید و ایمیل را وارد می‌کنید در حقیقت به ایمیل سرور یاهو متصل شده اید ، شما می‌توانید ایمیل ارسال و دریافت کنید و فایل آپلود کنید و یک فضای اختصاصی برای خودتان ایجاد کنید، شما می‌توانید بگویید از چه کسایی ایمیل دریافت کنید و یا نه و این‌یک نوع از همان قوانینی می باشدکه گفته شد، حالا تصور کنید که یک ایمیل سرور برای سازمان خودتان دارید که این سرور تمامی این کارها را انجام می‌دهد با این تفاوت که همه آنها به‌صورت داخلی فقط برای سازمان شما انجام می‌شود و دیگر نیاز نیست ایمیل‌های سازمانی یا شخصی شما در سایت یاهو یا امثال آن باشد و طبیعتاً محرمانگی برای شما ایجاد می‌کند . از قابلیت‌های معمولی آن اگر بخواهیم بگوییم می‌توان به تاریخ و تقویم و زمان‌بندی کارها اشاره کرد که هم توسط برنامه های کلاینت مثل Outlook قابل دسترسی هستند و هم از طریق وب . مایکروسافت در حال حاضر نسخه  2016   این محصول رو ارائه کرده است.

 

 

 

 

 

قابلیت‌های  Exchange Server  :

 

* امنیت در مقابل هرزنامه‌ها و ویروس‌ها ( Viruses & Spams ) : در نسخه ۲۰۰۷ و بعد این برنامه امکانات درونی مقابله با هرزنامه‌ها یا اسپم‌ها و ابزارهای ضدویروس یا همان Anti-virus و همچنین ابزار قوی فیلترینگ و بررسی هم‌زمان وجود چند دستگاه ارائه شد .

* محرمانگی تبادل نامه‌های الکترونیکی ( Privacy ) : با استفاده از توابع قدرتمند رمزنگاری استفاده‌شده در تبادل نامه‌های الکترونیکی ازجمله استفاده از ساختار PKI تبادل نامه‌های داخلی و نامه‌های الکترونیکی از طریق اینترنت، محرمانگی نامه‌های تبادل شده را حفظ می‌کند..

*سیستم واحد تبادل نامه‌ها ( Unified Messaging ) :سیستم واحد تبادل نامه‌ها، امکان دریافت انواع مختلف پیغام مانند فاکس، نامه‌های صوتی و همچنین امکانات جدیدی چون دریافت پیغام‌های صوتی به‌وسیله تلفن معمولی را می دهد .

* بازدهی کار گروهی و کارایی Performance & Team Work : امکانات توسعه‌یافته کار با تقویم‌ها، کار در خارج از شرکت، سفارش منابع و تنظیم فهرست قرارهای ملاقات، کار گروهی را آسان می‌کند و بازده کارگروه را بالا می‌برد.

* تبادل نامه‌ها از طریق اینترنت  : از هر کامپیوتری از هر جا می‌توان از طریق اینترنت به کمک رابط کاربری بسیار مجهز و مشابه Outlook به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشید. تمامی امکانات موجود در Outlook ازجمله، تقویم، یادداشت‌ها، تکالیف، قرار ملاقات، زمان‌بندی تکالیف، کارت‌های ویزیت و در دسترس شما می‌باشند. این رابط کاربری تحت وب Outlook Web Access می‌باشد.

*تبادل نامه‌ها از طریق موبایل: فناوری Exchange Active-sync کار با نامه‌ها و تقویم از طریق دستگاه‌های موبایل را آسان می‌سازد و همچنین امنیت تبادل اطلاعات و تراز دسترسی را کنترل می‌کند.

* قابلیت دسترسی بالا  High Availability :   این امکان رو به شما می‌دهد که چندین سرور به‌صورت پشتیبان داشته باشید تا در صورت بروز مشکل برای هرکدام سرور بعدی وارد کار بشود.

*  پشتیبانی ۲۴ ساعته بازمان پاسخگویی کمتر از ۵ دقیقه

 

 

نصب و راه‌اندازی ایمیل سرور Exchange Server

امروزه یکی از نیازهای فناوری اطلاعات استفاده از سرویس‌های ایمیل است. اگر شما وب سایتی دارید و از طریق آن به تجارت و فعالیت مشغول هستید، بهتر است تا از ایمیل‌های مختص به دامنه وب‌سایت خود استفاده نمایید. کارشناسان خبره ایده پردازان شبکه گستر آریا در کمترین زمان میل سرورهای مختلفی نظیر Microsoft Exchange Server و یا MDaemon  را راه‌اندازی کرده و در اختیار شما قرار خواهند داد. نگهداری و مدیریت ایمیل سرور بسیار آسان بوده و مدیران به‌راحتی می‌توانند ایمیل سرور خود را نگهداری کنند. ایده پردازان شبکه گستر آریا دارای راهکارهای بکاپ گیری نیز می‌باشد. به پشتوانه نصب، راه‌اندازی و نگهداری بزرگ‌ترین ایمیل سرورهای ایران توسط شرکت ایده پردازان شبکه گستر آریا ، مدیران ایمیل سرورها می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که ایمیل سرورهای آن‌ها همیشه بدون مشکل و بی‌وقفه سرویس ارائه خواهد داد. ایده پردازان شبکه گستر آریا همچنین دارای قابلیت انجام عملیات اتوماتیک مانند اضافه کردن و حذف کاربر و هست. پشتیبانی ما همواره ۲۴ ساعته بوده و از طریق شرکت ایده پردازان شبکه گستر آریا ارائه می‌شود.

 

خدمات ایده پردازان شبکه گستر آریا

 Webmail زیبای فارسی

 PushMail برای ارتباط با دستگاه‌های موبایل

قابلیت‌های گروهی به‌عنوان جایگزین قدرتمند MS Exchange

 دارای Outlook Connector برای مدیریت کارهای شخصی و گروهی

 مدیریت تحت وب کاربرپسند و با امکانات و ویژگی‌های فوق‌العاده

 امکان Clustering و High Availability

راهکارهای امنیتی فوق‌العاده قوی

 قابلیت تلفیق با آنتی اسپم‌ها و آنتی‌ویروس‌های مشهور جهان

 قابلیت پشتیبان گیری، گزارش‌گیری، و

یکپارچگی کامل با اکتیو دایرکتوری و سایر LDAPها

 پشتیبانی ۲۴ ساعته بازمان پاسخگویی کمتر از ۵ دقیقه

 

MDaemon   چیست ؟

MDaemon   نام یک برنامه میل سرور است که در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. گرچه این نرم‌افزار را نمی‌توان جزو بهترین و جدیدترین برنامه‌ها دانست اما کاربرد ساده و حجم کم برنامه و قابلیت‌های متنوع آن باعث شده است که توسط بسیاری به‌عنوان میل سرور مورداستفاده قرار گیرد. در ایده پردازان شبکه گستر آریا مشتریانی وجود دارد که این شرکت‌ها از خدمات میزبانی و میل سرورها استفاده می‌کنند اما به دلیل نیاز آن‌ها به آرشیو ایمیل‌های دریافتی و ارسالی‌شان به سراغ میل سرور MDaemon می‌روند. نرم‌افزار بی‌نظیری است که بهترین امکانات را در اختیار شما می‌گذارد تا بتوانید یک Mail Server  به‌صورت POP3/SMTP  بر روی ویندوز راه‌اندازی کنید. این نرم‌افزار به چندین کاربر اجازه می‌دهد تا بر روی یک شبکه محلی دسترسی به ایمیل‌ها داشته باشند و از آن‌ها استفاده کنند، یک ایمیل سرور مبتنی بر ویندوز، بدون پیچیدگی میل سرورهای دیگر و استفاده از حداقل منابع سخت‌افزاری است. میل سرور اختصاصی این امکان را به یک سازمان می‌دهد که تحت دامنه و با برند خود بتوانند خدمات پست الکترونیک را برای کارمندان یا مشتریان خود فراهم آورند