Backup

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 

 

نصب و راه‌اندازی سرور بکاپ

 

در سازمان ها نیاز به سرور پشتیبان گیری از اطلاعات بسیار ضروری بوده و قسمتی که در اکثر سازمان ها به آن بسیار کمتر پرداخته می شود همین بخش می باشد. پشتیبان گیری از اطلاعات و همچنین تامین امنیت سرور پشتیبان گیر جهت ویروسی نشدن و مقاوم سازی در برابر خطرات احتمالی نکته ای بسیار مهم بوده که نیاز به تجربه کافی و بررسی های مداوم سرور دارد تا در صورت از دست رفتن اطلاعات بتوان آنها را از سرور پشتیبان گیر بازگرداند. نحوه انتخاب شیوه پشتیبان گیری، محافظت از پشتیبان ها، استفاده از پشتیبان گیری چند لایه، پشتیبان گیری از تمام سیستم ها علاوه بر سرور ها و ... از ویژگی  هایی است که باید تیم متخصص در این زمینه به انجام آن پرداخته و با ارائه گزارش هایی در این زمینه به مدیریت محترم سازمان خیال سازمان را از از دست دادن اطلاعات راحت نماید. نرم افزار ها و سخت افزارهایی هم که در این زمینه استفاده می شود باید کمترین نیاز به دخالت فرد در انجام آن را داشته و می بایست کاملاً به صورت خودکار انجام پذیرد و همه عملیات را به صورت متمرکز ثبت و گزارش نماید.

 

 

 

خدمات ایده پردازان شبکه گستر آریا

متأسفانه امروزه کمتر مدیری را می‌توان پیدا کرد که به فکر پشتیبان گیری از سیستم‌های شرکت باشد. اکثر مدیران شرکت‌ها از اهمیت پشتیبان گیری از سیستم‌های شرکت بی‌اطلاع هستند و  این کار را کار بیهوده‌ای می‌دانند. اما کم‌اهمیت بودن این مسئله نزد مدیران می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها به وجود آورد. اکثر کامپیوترهایی که در شرکت‌ها می‌باشند شامل اطلاعات مفیدی برای کاربران خود و مدیران شرکت‌ها می‌باشد. حال فرض کنید یک روز صبح وقتی برای کار با یکی از همین کامپیوترها پشت میز می‌نشینید می‌بینید که سیستم دچار مشکل شده و ویندوز آن بالا نمی‌آید و پس از بررسی متوجه می‌شوید که هارددیسک آن به هر دلیلی سوخته و تمام اطلاعات مفیدتان از بین رفته است. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می‌شود که شما ساعت‌ها وقت صرف تهیه یک پروژه کرده‌اید اما در یک‌لحظه تمام اطلاعات شما از بین رفته و برای تهیه مجدد آن اطلاعات باید ساعت‌ها وقت صرف کنید تا مجدداً آن را تهیه کنید حال اگر از ابتدا با صرف هزینه‌ای کم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه می‌کردید در این لحظه هیچ مشکلی نداشتید و با خیالی آسوده می‌توانستید اطلاعات خود را بازیابی کنید. شرکت ایده پردازان شبکه گستر آریا با سال‌ها تجربه قادر است با بهترین شیوه از اطلاعات شما نسخه پشتیبان تهیه کند و به‌صورت بایگانی‌شده تحویل مدیران سازمانتان قرار دهد تا در مواقع ضروری بتوانید اطلاعات خود را به‌راحتی بازیابی نماید.

 

 

 

 

 

 

 

راهکار پشتیبان گیری از اطلاعات سرور

 

پراهمیت‌ترین بخش هر سازمانی، پرسنل، اطلاعات ‌و سیستم‌های آن سازمان می‌باشد. همواره حفاظت از اطلاعات و سیستم‌ها به دلیل رشد روزافزون آن‌ها در سازمان و پیچیدگی خاص خود  سخت و طاقت‌فرسا است. قابل‌ذکر است یکی از هزاران مشکل اساسی و ریسک‌های بزرگی که سازمان‌ها با آن مواجه هستند خطرات ناشی از انهدام داده‌ها  می‌باشد. برای این منظور هر سازمان نیاز به روش‌ها و استانداردهایی دارد تا بتواند در زمان از بین رفتن اطلاعات در حداقل زمان ممکن آن را بازیابی کرده و سازمان را در مسیر عادی خود قرار دهد. در راستای تهیه Backup از اطلاعات سرور و شبکه برخی تکنولوژی‌ها در این زمینه می‌توانند در حداقل زمان اطلاعات از بین رفته را بازیابی کنند ولیکن هزینه ناشی از پیاده‌سازی و نگهداری آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نمی‌باشد. 

 

 

 

 

 

 

مزایا و امکانات بک آپ سرور

 

ارزش بکاپ هنگام بروز مشکل سخت‌افزاری مانند سوختن و یا Fail شدن هارددیسک سرور برای بازیابی اطلاعات ازدست‌رفته، ویروسی شدن و قفل شدن یا پسورد دار شدن فایل‌ها و حذف سهوی یا عمدی اطلاعات توسط کاربران شبکه مشخص می‌شود. بک آپ گیری یکی از روش‌های نگه‌داری سرور در بهترین و پایدارترین حالت است و داده‌های شمارا در برابر بروز خرابی و مشکلاتی از این قبیل ایمن می‌کند. در زیر به این موارد اشاره‌شده است.

پشتیبان‌گیری سریع از اطلاعات سیستم با یک کلیک

سرعت بالا در پشتیبان‌گیری و بازیابی

امکان پشتیبان گیری مستقل از ایمیل‌ها، فایل‌ها، فولدرها و پارتیشن‌ها و

قابلیت بسیار کاربردی برای ایجاد محیط امن جهت اجرای فایل‌های ناسالم، مشاهده‌ سایت‌ها و ایمیل‌های مشکوک

امکان انتخاب پشتیبان گیری بدون توقف و همیشگی برای درایو یا مسیر دلخواه

قابلیت زمان‌بندی پیشرفته‌ی عمل پشتیبان گیری

ایجاد یک پارتیشن کاملاً امن و مطمئن برای بک آپ

امکان ساخت دیسک بوت برنامه به همراه تمام ویژگی‌های آن

قابلیت یکپارچه شدن کامل برنامه با ابزار پشتیبانی انواع سیستم عامل

تبدیل بک آپ هایی که با ویندوز ساخته‌شده‌اند به نسخه‌ی قابل‌استفاده و برعکس

دارای یک نرم‌افزار مدیریت پارتیشن کوچک

پشتیبانی از انواع هارددیسک‌ها، FTP‌ها، حافظه‌های USB و...

پشتیبانی کامل از USB 3.0

پشتیبانی کامل از RAID

 

 

 

 

 

مشخصات بهترین سیستم پشتیبان گیری داده‌ها

 

سیستم‌ها و تکنولوژی‌های مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات در شبکه وجود دارد که هرکدام بنا بر خصایص و ویژگی‌هایی که دارند کیفیت و هزینه خاص خود رادارند. در کل برای یک سازمان بهترین سیستم گرفتن Backup و بازیابی اطلاعات خوب باید خصوصیات ذیل را داشته باشد :

بازیابی اطلاعات هارد سرور  در کمترین زمان ممکن

نگهداری نسخه‌های زمانی مختلفی از داده‌ها

ایجاد زمان‌بندی برای گرفتن نسخ پشتیبان طبق سیاست‌های امنیتی

آرشیو کردن اطلاعات و نگهداری آن‌ها در فضای کاری، بیرون از سایت یا بیرون از فضای کاری (off-site)

پشتیبان گیری در کمترین زمان ممکن

تهیه نسخه‌های پشتیبان از سیستم‌ عامل مختلف و برنامه‌های کاربردی

امکان پشتیبان‌ گیری متمرکز و خودکار وجود داشته باشد

 

 

 

 

 

 

معرفی انواع تجهیزات پشتیبان گیری

 

استفاده از دیسک‌های نوری جهت تهیه Backup از سرور

استفاده از Tape Drive  جهت Backup

استفاده از Disk Staging Backup جهت تهیه پشتیبان از اطلاعات سرور

استفاده از SAN/NAS Storage در راهکارهای تهیه Backup

استفاده از روش‌های ترکیبی

 

 

 

 

 

 

بهترین نرم‌افزارهای پشتیبان

 

خدمات پشتیبان گیری مرکز داده ایده پردازان شبکه گستر آریا ، راه‌کار جامعی برای پشتیبان گیری و بازیابی داده‌هاست که گونه‌های مختلف و متنوع سیستم‌عامل‌ها ازجمله windows، Unix و Linux را پشتیبانی می‌کند. این خدمات به‌صورت پشتیبان گیری و یا خدمات آرشیو طراحی‌شده‌اند. استفاده از تجهیزات ذخیره‌سازی پیشرفته ضریب اطمینان سرویس را تا سطح بالایی افزایش داده است. تمام درخواست‌ها به‌صورت مجتمع در این راه‌کار مدیریت می‌شوند و پایشگری روزانه عملکرد سیستم توسط کارشناسان صورت می‌گیرد. توسط این خدمات مشتریان می‌توانند دسترس‌پذیری و Uptime سرویس خود را بهبود داده و از راهکارهای Disaster Recovery در حداقل زمان ممکن بهره‌جویند. خدمات پشتیبان گیری برای سرویس سرور مجازی، سرویس سرور اختصاصی و سرویس اجاره فضا و رایانش ابری قابل‌ارائه می‌باشد. این خدمات به‌عنوان یک منبع افزوده به طرح سرویس اصلی ارائه می‌گردد و مشتریان می‌توانند به هنگام سفارش خرید طرح مناسب پشتیبان گیری و یا آرشیو را از فهرست Backup و یا Archive انتخاب نمایند. بهترین نرم‌افزارهای پشتیبان گیری :

·          Symantec Backup Exec

·           Veeam Backup

·          Nova Backup

·         Argentum Backup

·          MAX SyncUp

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع بکاپ ها

 

این بکاپ ها را می‌توان روی هارد، CD/DVD، دیسک‌های Blue-Ray، Flash و... ذخیره کرد. همچنین با تعریف زمان‌بندی صحیح برای بکاپ‌ها، از فضای هارد حداکثر استفاده را می‌بریم. البته جهت اطمینان داشتن از امنیت فایل‌ها می‌بایست از جند راهکار به‌صورت ترکیبی استفاده نمود. نمی‌توان صرفاً با تهیه بکاپ از امنیت فایل‌ها مطمئن شد. یکی از این مراحل RAID بندی هارد می‌باشد. به کمک RAID بندی هاردها در صورت خرابی یکی از هاردها کاربران همچنان به ادامه فعالیت خود می‌پردازند؛ و بدون از دست دادن فایل‌ها امکان جابجایی هارد نو با هارد خراب وجود دارد. دربسته‌های اجرایی گروه ایده پردازان شبکه گستر آریا  همواره راهکارهای مربوط به پشتیبان گیری از همان مراحل ابتدایی کار در نظر گرفته‌شده است.

·                      Full Backup: در این روش، از تمام اطلاعات به‌صورت کامل بکاپ تهیه می‌شود.

·                      Incremental Backup: در این نوع بکاپ، زمانی که تغییراتی را روی اطلاعات اعمال کنیم، بکاپ تنها از این تغییرات گرفته می‌شود. این نوع بکاپ حجم کمتری نسبت به بکاپ Full دارد.

·                      Deferential Backup: این بکاپ از تغییرات صورت گرفته نسبت به آخرین Full بکاپ تهیه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

بخشی از مراحل مربوط به پشتیبان گیری

 

 

· در سرور مربوط به بکاپ بسته به نیاز یکی از نرم‌افزارهای پشتیبان گیری نصب می‌شود

· سپس محلی جهت نگهداری فایل‌های پشتیبان در نظر گرفته می‌شود

· اقدامات لازم جهت تهیه بکاپ از سرورها و منابع موردنظر ما انجام می‌شود

· Task های مربوط به تهیه بکاپ از سرورها، سرویس‌ها و منابع موردنظر در شبکه تعریف می‌شود

· و درنهایت اقدامات مربوط به Logging جهت ثبت رخدادها انجام خواهد شد

 

 

 

 

 

 

ریموت بکاپ چیست؟

 

ریموت بکاپ به تهیه و نگهداری نسخه پشتیبان سایت بر روی سرور بکاپ جداگانه در دیتاسنتر مجزا اطلاق می‌شود. تهیه این نوع بکاپ اطمینان از وجود حداقل یک نسخه پشتیبان در صورت اتفاق افتادن بدترین شرایط را فراهم می‌آورد. اگرچه نسخه‌های پشتیبان مختلف توسط هاستینگ‌ها از کلیه سرویس‌ها تهیه می‌شود؛ اما تضمینی وجود ندارد که نسخه پشتیبان موردنیاز شما در سرورها موجود باشد. اساساً مسئولیت تهیه نسخه‌های پشتیبان کامل؛ بدون نقص و مربوط به یک تاریخ و زمان خاص بر عهده مشترک است و شرکت‌های هاستینگ مسئولیتی از این بابت نمی‌پذیرند مگر در مواردی که به‌طور مشخص سرویس خاصی برای بکاپ تهیه شود.

 

 

 

 

 

 

 

آشنایی با سرور اختصاصی پشتیبان گیری

 

 

امکان پیاده‌سازی سیستم پشتیبان گیری اتوماتیک از روی سرورهای اختصاصی (ویندوز، لینوکس و یا یونیکس) به‌صورت اتوماتیک بر روی سرور پشتیبان به‌راحتی از طریق پروتکل‌های FTP, Rsync و یا Samba مقدور می‌باشد. با استفاده از این سرورها شما می‌توانید به میزان نامحدود امکان  نقل‌وانتقال ماهیانه جهت تهیه پشتیبان و یا برداشت اطلاعات از سرور پشتیبان خود داشته باشید! درصورتی‌که به‌عنوان یک کاربر عادی نیازمند تهیه پشتیبان اتوماتیک از یک وب‌سایت که دارای اطلاعات مهمی است، می‌توانید با استفاده از این خدمت جدید ایده پردازان شبکه گستر آریا، به‌راحتی نیاز خود را برآورده کرده و پشتیبان سایت خود را به‌صورت اتوماتیک در فضایی که در شبکه ما اجاره‌شده است، قرار دهید.

برخی از مشتریان این سرویس:
۱- کلیه افرادی که دارای سرور اختصاصی بوده و نیاز به یک بستر مناسب جهت نگهداری اطلاعات خود دارند.
۲- کلیه مشتریانی که صاحب سایت‌هایی با اطلاعات دینامیک و مهم هستند!
۳- کلیه سازمان‌ها و مراکزی که نیاز به تهیه پشتیبان اتوماتیک و حتی ساعتی از اطلاعات خود دارند.
۴- درصورتی‌که نیازمند نگهداری اطلاعات خود در مکان امنی در اینترنت هستید و تمایل دارید که امکان دسترسی به آن‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته و در تمام نقاط دنیا داشته باشید!

 

 

 

 

 

 

 

 

ارائه اکانت اختصاصی بر روی سرور بک آپ با پهنای باند نامحدود

 

ازآنجاکه امروزه استفاده از خدمات تجارت الکترونیکی درزمینه های مختلف جوامع بشری نه حتی به‌عنوان یک نیاز بلکه یک پیش‌نیاز درآمده، اما لزوم استفاده از آخرین دستاوردهای فنی درزمینه نگهداری امن و دسترسی ۲۴ ساعته به آن نیز ازجمله نیازهای جانبی این تجارت است. هم‌اکنون آمار، اطلاعات، فعالیت‌ها، مسائل فرهنگی، سیاسی و حتی نظامی نیز از این تکنولوژی استفاده می‌کنند بااین‌حال چگونه می‌توان بدان اطمینان داشت؟ این سؤالی است که بخشی از جواب قطعی آن در استفاده از بسترهای امن نگهداری اطلاعات (Backup Solutions) لحاظ گردیده است. ازاین‌رو ایده پردازان شبکه گستر آریا  در راستای ارائه خدمات گسترده خود در زمینه تجارت الکترونیک در ایران و همچنین ایجاد بستر مطمئن و قابل اتکاء برای حفظ اطلاعات جهت جلوگیری از خطرات حذف، نفوذ، مشکلات فیزیکی در بسترهای اطلاعاتی و اقدام راه‌اندازی سرورهای پشتیبان گیری نموده است و با همکاری شرکت‌های قدر در این زمینه از اطلاعات شما محافظت خواهد کرد.